1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Yaris najpopularniejszym samochodem miejskim na świecie po raz czwarty z rzędu
23 lutego 2024

Toyota Yaris najchętniej wybieranym miejskim samochodem na świecie

Po raz czwarty z rzędu

Portal analityczny focus2move.com opublikował dane za 2023 rok, z których wynika, że Toyota Yaris utrzymała pozycję lidera globalnej sprzedaży w segmencie aut miejskich. W minionym roku sprzedano 484 456 egz. tego modelu, o 0,2% więcej niż rok wcześniej. Yaris należy do najpopularniejszych samochodów Toyoty na świecie i jest jednym z wiodących modeli, które przyczyniają się do popularyzacji zelektryfikowanych napędów.

Toyota Yaris liderem na rynku miejskich samochodów

Yaris zajmuje pierwsze miejsce w segmencie aut miejskich od 2020 roku, a więc od chwili debiutu 4. generacji tego modelu. Klienci Toyoty kupili wówczas 458 578 egz. Yarisa. W 2021 roku jego sprzedaż wzrosła do 540 tys. aut, zaś rok później wyniosła 483 175 egz. Wynik z 2023 roku na poziomie 484 456 egz. jest o 35% wyższy od sprzedaży drugiego najpopularniejszego samochodu segmentu B. W 2023 roku łączna globalna sprzedaż wszystkich generacji Yarisa przekroczyła 10 mln egz.

Redakcja portalu analitycznego Focus2Move tak podsumowała te dane w swojej publikacji globalnych wyników sprzedaży miejskich aut:

„Przewaga technologiczna, jaką wykazała się Toyota, wprowadzając na rynek Yarisa aktualnej generacji, z najlepszym w swojej klasie napędem hybrydowym, została ponownie potwierdzona w światowym rankingu samochodów o wielkości około 4 metrów”.

Toyota Yaris cieszy się dużą popularnością także na rynku polskim. Model ten jest najczęściej wybieranym samochodem segmentu B oraz trzecim najpopularniejszym autem osobowym. Za ponad połowę sprzedaży tego modelu w naszym kraju odpowiadają wersje hybrydowe.

Innowacyjne technologie i napędy

W 2021 roku Yaris został wybrany Europejskim Samochodem Roku, zdobywając uznanie jury za technologię hybrydową, bardzo dobre właściwości jezdne, atrakcyjną stylistykę i najlepszy w segmencie poziom bezpieczeństwa. Model ten powtórzył tym samym osiągnięcie 1. generacji Yarisa, samochodu, który ten zaszczytny tytuł zdobył w 2000 roku.

Od 2024 roku Yaris jest oferowany z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru – o mocy 116 KM i 130 KM. Odświeżony model zyskał także nowe technologie cyfrowe we wnętrzu oraz udoskonalone systemy bezpieczeństwa. Auto powstało na platformie GA-B o sztywnej konstrukcji, a bardzo dobre właściwości jezdne łączy z odpornością na zderzenia, potwierdzoną najwyższą notą 5 gwiazdek Euro NCAP.

Uwagę zwracają też rozwiązania multimedialne wprowadzone do wyższych wersji tego modelu, w tym:

  • Digital Cockpit – cyfrowy wyświetlacz na tablicy wskaźników (12,3"),

  • system multimedialny Toyota Smart Connect® z kolorowym ekranem dotykowym (10,5" HD),

  • nawigacja Connected z mapami online i 4-letnią darmową transmisją danych.

Zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE również zyskał wiele nowych funkcji wspierających kierowcę. Dzięki stałemu podłączeniu samochodu do Internetu Toyota T-MATE i system multimedialny mogą być aktualizowane i rozbudowywane o nowe funkcje over-the-air bez konieczności wizyty w serwisie.