C+walkT z systemami automatycznego zapobiegania kolizjom

2021-10-12

Toyota rozpoczęła sprzedaż nowego elektrycznego pojazdu do jazdy na stojąco – C+walkT. Łatwe w kierowaniu urządzenie przypominające hulajnogę jest przeznaczone do jazdy po strefach dla pieszych. Jego atutem są zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego, które zapobiegają kolizjom z innymi użytkownikami stref dla pieszych. Pomagają też dostosować prędkość do warunków jazdy. C+walkT można kupić w japońskich salonach Toyoty.

Nowy elektryczny C+walkT to łatwy w manewrowaniu pojazd do poruszania się na krótkich dystansach po strefach dla pieszych. Dla twórców tego urządzenia głównym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko użytkownikowi, ale także jego otoczeniu. Z tego względu standardowym wyposażeniem C+walkT są systemy bezpieczeństwa czynnego.

Toyota C+walkT i systemy bezpieczeństwa czynnego

System zapobiegający kolizjom z pieszymi oraz z różnego rodzaju przeszkodami to jedna z najważniejszych funkcji bezpieczeństwa czynnego modelu C+walkT. Gdy czujnik zamontowany na przodzie pojazdu wykryje pieszego lub inny obiekt, system uruchomi ostrzegawczy sygnał dźwiękowy oraz ostrzeżenie na ekranie na kierownicy. Automatycznie zmniejszy też prędkość do bezpiecznego poziomu, nawet do 2 km/h. Gdy ryzyko kolizji minie, pojazd automatycznie wyłączy ograniczenie prędkości. Zasięg czujnika wynosi około 2,5–3 m, co jest wystarczające dla pojazdu poruszającego się z prędkością pieszego.

terenu to kolejne ważne funkcje bezpieczeństwa zastosowane w Toyocie C+walkT. Bezpieczeństwo jazdy zwiększają także opony odporne na przebicie.

Łatwość manewrowania

Elektryczny C+walkT zajmuje mniej więcej tyle miejsca co idący człowiek. Jest to prosty, ekologiczny sposób na sprawne przemieszczanie się na krótkich dystansach, np. z metra do domu, po centrum handlowym, lotnisku, magazynie czy hali produkcyjnej.

Twórcy C+walkT już na wstępnym etapie projektowania zakładali, że pojazd ten będzie się poruszał z prędkością porównywalną z chodem człowieka. Wyposażyli go w pięć ustawień maksymalnej prędkości (od 2 do 6 km/h) oraz dodatkowe ustawienie 10 km/h dla doświadczonych użytkowników.

Trójkołowy pojazd napędza silnik prądu stałego o maksymalnej mocy 0,35 kW, umieszczony w przednim kole. Dodano do niego wyjmowalną baterię litowo-jonową o pojemności 0,27 kWh. Jej ładowanie za pomocą załączonej ładowarki AC 100 V trwa 2,5 h. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi 14 km (przy prędkości 6 km/h).

Poznaj nowy pojazd Toyoty

Kierownica nowego C+walkT skręca się w zakresie 90°, dzięki czemu promień skrętu wynosi zaledwie 0,59 m. Długość pojazdu to 700 mm – mniej więcej tyle, co krok dorosłego człowieka, a szerokość 450 mm. C+walkT waży zaledwie 29 kg.

Nowy elektryczny C+walkT można też stosować w celach komercyjnych. Może służyć turystom podczas zwiedzania, pracownikom hipermarketów, fabryk i magazynów do poruszania się po długich ciągach komunikacyjnych, a także ochroniarzom podczas obchodów strzeżonego terenu. Toyota współpracuje obecnie z władzami, aby dostosować przepisy do tego rodzaju pojazdów i umożliwić im poruszanie się po publicznych drogach.

Elektryfikacja pojazdów jednym z głównych założeń Toyoty

Nowy C+walkT należy do serii C+pod i C+walk, którą Toyota stopniowo wprowadza do sprzedaży w Japonii. Są to niewielkie elektryczne pojazdy, wprowadzające do użytku nowe formy mobilności.

C+pod, dwuosobowy, ultrakompaktowy samochód elektryczny o mocy 12 KM i długości 2490 mm zadebiutował w grudniu 2020 roku. Obecnie Toyota pracuje nad seryjnymi wersjami pojazdów C+walk w wersji siedzącej i do podłączania do wózków inwalidzkich.

Celem Toyoty na najbliższe lata jest osiągnięcie do 2030 roku rocznej sprzedaży zelektryfikowanych samochodów koncernu na poziomie 8 mln egzemplarzy, w tym 2 mln pojazdów bezemisyjnych. Koncern rozwija równoległe wszystkie rodzaje zelektryfikowanych napędów – zarówno hybrydy i hybrydy plug-in, jak i auta elektryczne na baterie i na wodór. Na tym Toyota opiera swoją strategię osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej, ogłoszoną w 2015 roku.

W roku 2020 Toyota wprowadziła na chiński rynek elektryczną Toyotę C-HR, a w Europie zaczęła sprzedawać samochody dostawcze z rodziny PROACE. Następnie odbyła się premiera drugiej generacji Toyoty Mirai (elektrycznego sedana na wodór) oraz elektrycznego Lexusa UX 300e, a także prezentacja koncepcyjnej Toyoty bZ4X, która stanowi zapowiedź nowej serii elektrycznych modeli z linii BZ (Beyond Zero).

Równolegle Toyota rozwija elektryczne pojazdy e-Palette na wynajem krótkoterminowy w systemie Mobility as a Service. Łatwe w modyfikacji wnętrza tych pojazdów mają wiele zastosowań. Mogą zostać przekształcone np. w mobilne sklepy i punkty usługowe, pomieszczenia biurowe czy noclegowe.

Dowiedz się więcej

KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Odnawialny olej napędowy zamiast diesla Nowe auto dostawcze na wodór Nowe auto dostawcze na wodór Toyota, Isuzu, Hino i CJPT łączą siły Corolla w programie Najmu KINTO ONE Corolla w programie Najmu KINTO ONE Sprawdź warunki wynajmu auta przedkontraktowego Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Poznaj szczegóły wydarzenia Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Świetne wyniki za pierwszą połowę 2022 roku Baterie ze stałym elektrolitem Baterie ze stałym elektrolitem Ponad 1300 patentów Toyoty Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Zobacz nową wersję specjalną 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy Sprawdź szczegóły Firmy najczęściej wybierają Toyotę Firmy najczęściej wybierają Toyotę Dane z I półrocza 2022 roku Corolla Cross z wysoką wartością rezydualną Corolla Cross z wysoką wartością rezydualną Sprawdź wyliczenia INFO-EKSPERT